Hodowla właściwa drzew owocowych

Szkółka

Uprawa w szkółce drzewek niskopiennych, zwanych krzaczastymi, niczym się nie różni od uprawy młodych zwykłych drzewek piennych. Aby w szkółce drzewa dobrze i zdrowo rosły, należy najpierw na ten cel wybrać odpowiedni grunt. Wybór gruntu i położenia do uprawy młodych drzewek jest rzeczą pierwszorzędnej wagi.

Położenie

Położenie powinno być zawsze otwarte, słoneczne i zabezpieczone od gwałtownych wiatrów w lecie i mroźnych w zimie. Unikać należy osłoniętych ze wszystkich stron miejsc pod szkółkę, bo tam z powodu braku ciągłego przewiewu powietrza zwykle gnieździ się dużo rozmaitych owadów, zwłaszcza mszyc, które jak wiadomo należą do bardzo nielubianych szkodników.

Bliskość wody w stawie lub rzeczce dla zalewania szkółek w czasie suszy jest bardzo pożądana.

Grunt

Grunt gliniasto-piaszczysty, mułkowaty a nawet piaszczysty na gliniastym podłożu, łatwo przepuszczalny, żyzny, ciepły, pulchny, umiarkowanie wilgotny najlepiej nadaje się na założenie szkółki.

Głównym warunkiem przy wyborze dobrego gruntu jest, aby unikać ziemi zimnych, zanadto wilgotnych z wodą zaskórną, o pod gruncie ścisłym, nieprzepuszczalnym.

Z takich ziemi brane drzewka zawsze źle rosną i bardzo trudno przyjmują się w ziemiach suchszych i o wiele łatwiej podlegają wszelkim chorobom.

Podgrunt, gdzie mamy hodować szkółki drzew owocowych, powinien być również łatwo przepuszczalny.

Przygotowanie gruntu pod szkółkę drzew krzaczastych

Oczyszczony starannie z wszelkich trwałych chwastów grunt należy wcześnie na jesieni na 0,4 głęboko ręcznie lub przy pomocy pługów zregulować z nawozem dobrze przetrawionym lub z kompostem. Regulówkę pod założenie szkółek wykonywać należy zawsze przed zimą, a sadzenie na wiosnę.

Wybór podkładek

Wybór podkładek właściwych dla drzew owocowych krzaczastych jest rzeczą najważniejszą, bo od nich głównie zależną jest ich uprawa.

Szkółki specjalne dla tych drzewek muszą mieć drzewka na różnych podkładkach, aby mieć materiał do zakładania sadów na rozmaitych ziemiach.

Przezorny hodowca szkółek powinien mieć zapas drzewek na rozmaitych podkładkach dla danych warunków.

Młode drzewka w szkółce mogą na każdej ziemi i na każdej podkładce jakiś czas dobrze rosnąć, przez to pod szkółkę możemy przeznaczyć jeden rodzaj gruntu.