Nawozy fosforowe
Nawozy fosforowe działają dodatnio głównie na wytwarzanie się kwiatów, owoców i nasion, przez to dla hodowli mają bardzo poważne znaczenie. Od nawozów fosforowych przeważnie zależą najgłówniej plony uprawianych roślin.
Odchody – jest to bardzo dobry nawóz zawierający oprócz bardzo dużej ilości azotu, również około 8 – 10% fosforu rozpuszczalnego w wodzie. Nawóz ten można używać do nawożenia na każdy rodzaj ziemi.
Na ziemiach gliniastych wilgotniejszych odchody dawać na jesieni w podorywkę lub wylewać w zimie na ziemię zoraną w jesieni. W grunt lżejszy piaszczysty odchody stosować można także i na wiosnę, oczywiście w niewielkich ilościach.
Dla drzew owocowych krzaczastych odchody ludzkie są znakomitą mierzwą zasilającą jednocześnie wzrost i owoce. Jednakże powinny być stosowane, ostrożnie nie za blisko pnia, bo mogą uszkodzić korzenie i tym sposobem drzewa mogą być mniej odporne na gumowanie i chorobę raka.
Odchody jako nawóz bardzo silnie działający bezpieczniej będzie przekompostować z innymi nawozami lub z miałem torfowym. Nawozy te dobrze przegniłe z miałem torfowym wywozić na grunt w jesieni, rozrzucić równo i zaraz przyorać. Rozcieńczone wodą lub wylane w zimie na śnieg stają się wtedy zupełnie nieszkodliwe.
Krew świeża – bogaty nawóz azotowy jest także zarazem dobrym nawozem fosforowym, zawiera go dosyć dużą ilość, łatwo rozpuszczalnego w wodzie. Krew świeża może być użyta w bardzo silnym rozcieńczeniu wodą i stosować ją trzeba na jesieni lub w zimie, na wiosnę dodana może drzewkom zaszkodzić.
Krew suszona – znakomity nawóz azotowo-fosforowy nie działa zbyt gwałtownie, tak jak krew w świeżym stanie.
Dodana do gruntu rozkłada się pod wpływem wilgoci wolno i przez to nie może uprawianym roślinom tak łatwo zaszkodzić. Krew suszoną, miałko zmieloną rozsypać wcześnie na wiosnę pod drzewami i natychmiast przybronować lub przykopać. Drzewa owocowe krzaczaste, podmierzwione na wiosnę krwią suszoną, w ciągu lata zawiązują dużo pączków kwiatowych. Krew jest nawozem nadającym się na każdy grunt.
Kość mielona – wyborny nawóz azotowo-fosforowy, może być stosowany z bardzo dobrym skutkiem na każdy rodzaj ziemi. Na owocowanie i zdrowy wzrost ma wpływ bardzo duży, zwłaszcza na ziemiach mułkowato-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych lecz przepuszczalnych. Drzewa owocowe zasilone mączką kostną wcześnie na wiosnę w ciągu lata rosną silnie, lecz nie zbyt bujnie i zawiązują bardzo dużo pączków kwiatowych. Mączkę kostną dawać wcześnie na wiosnę przed samym kopaniem lub bronowaniem.
Nadfosforany (superfosfaty) – nawozy mineralne zawierające 12-30% kwasu potasowego rozpuszczalnego w wodzie. Z powodu tej wielkiej ilości łatwo rozpuszczalnego kwasu fosforowego nawozy te znakomicie zasilają drzewa owocowe. Działanie nadfosforanów jest bardzo szybkie, dodane wcześnie na wiosnę pod drzewa znakomicie zasilają je, zwłaszcza pączkowanie po tym mierzwieniu jest wyjątkowo obfite. Należy rozsypywać je po powierzchni gruntu wcześnie na wiosnę, przed samym spulchnianiem ziemi.