Nawozy wapienne

Wapno do życia roślin jest również niezbędne, albowiem służy ono bezpośrednio w części jako pokarm, jako działające w roli chemicznie na rozkład nawozów i części mineralnych ziemi oraz przez rozkruszanie gruntu czyni go także bardziej pulchnym i przepuszczalnym dla powietrza, ciepła i wody. Wapnowane ziemie stają się zazwyczaj bardziej cieplejsze.

Wapno użyte do wapnowania roli musi być świeżo upalone i rozlasowane na otwartym powietrzu na sucho, czyli na proszek. Wapno świeże należy ułożyć w małe kupki i nakryć je nie bardzo grubo ziemią. Skoro pod wpływem wilgoci zlasuje się ono na proszek, wtedy należy je rozrzucić równo po roli i zaraz płytko przy orać. Wapnowanie należy uskuteczniać na ziemiach przepuszczalnych, lekkich piaszczystych wcześnie na jesieni. Grunt gliniasty mokry wapnować na wiosnę, w tym wypadku można używać wapna niekoniecznie świeżo lasowanego, na ten cel dobry jest stary tynk lub wapno defekacyjne z cukrowni. Stosowanie wapna do roli nie powinno być zanadto częste, bo przewapnione ziemie wymagają zbyt wiele nawozów roślinnych lub zwierzęcych. W gruntach zbyt silnie i często wapnowanych ilość próchnicy i nawozów roślinnych i zwierzęcych nadzwyczaj szybko zużywa się do tego stopnia, że niektóre rośliny nie mogą potem na tak wyjałowionej ziemi z próchnicy i niektórych nawozów wcale rosnąć. Wapnowanie gruntów należy uskuteczniać raz na 4 – 5 lat.

Drzewa, krzewy i rośliny owocowe, jak wiśnie, czereśnie, śliwy itp. oraz truskawki i poziomki starannie wapnowane owocują obficie i rodzą bardzo dorodne owoce. Stwierdzono nieraz, że na ziemiach wapnowanych owoce poziomek, truskawek, gruszek, wiśni itp. były znacznie większe i słodsze.