Rośliny pastewne cz. 16
Sito stanowi siatka druciana, tkana w oczka kwadratowe, które jednak następnie przez stosowne wypełnienie kątów stały się okrągłymi, ściśle zastosowanymi do kształtu i wielkości ziaren kanianki. Pod spodem sita przesuwa się nieustannie z sczotka, umocowana na dwóch łańcuchach. Sito dolne wprawiane jest w ruch łagodny przez dwa mimośrody. Zmieniwszy sita, można na machinie tej czyścić także zboża i inne nasiona. Do obsługi potrzeba jednego człowieka, który by nasypywał nasienie, zawieszał i odstawiał worki z czystym nasieniem i jednego chłopaka, który by korbę obracał.
W wielu gospodarstwach, ze względów oszczędności, wysiewają na łąkach i pastwiskach poślad, pozostający przy czyszczeniu koniczyny, okruchy od siana itp., nie zważając, że nieraz rozsiewają równocześnie, oprócz innych chwastów, także i kaniankę, znajdującą się częstokroć w owym pośladzie w znacznej ilości. Wtedy mianowicie trzeba być bardzo ostrożnym w wyborze nasienia do siewu, gdy nie używamy nasienia własnej produkcji, lecz sprowadzamy je skądinąd.
Że ostrożność ta jest polecenia godną, o tym świadczy fakt, że na 1907 prób, zbadanych od r. 1880 do r. 1889 w „Warszawskiej stacji oceny nasion“, przez piszącego te słowa, były 572 próby a więc prawie trzecia część z kanianką, a niektóre próby zawierały po kilkadziesiąt tysięcy (90,000) ziaren tego pasożyta w 1 kilogramie.