Rośliny pastewne cz. 35

Przy żadnej prawie roślinie uprawa głęboka i staranne oczyszczenie roli z wszelkich chwastów nie są tak pożądane, jak przy lucernie.

Najlepiej siać ją po okopowych, dobrze nawiezionych, uprawianych na głębokiej orce i często w czasie wzrostu obredlanych, opielanych. Wysiew odbywa się u nas w połowie Maja, kiedy nie potrzeba się już obawiać przymrozków.

Sieje się ją w rzadko zasianym jęczmieniu siewnikiem, do koniczyn używanym, w ilości około 40 funtów na mórg i przykrywa lekką broną.

W niektórych okolicach sieją lucernę razem z rzadko posianą gryką. Na gruntach, z chwastów oczyszczonych zalecany bywa przez wielu gospodarzy wysiew samej lucerny bez zboża ochronnego.

Przy produkcji nasienia zaleca się siew rzędowy, w ilości 25 do 30 funtów na mórg. Dokonywane później między rzędami oczyszczanie, mające na celu tak spulchnienie ziemi, jak i wytępienie chwastów, opłaca się nieraz sowicie w zbiorze.

Ziarno powinno posiadać kolor żółtawy i połysk, ziarno matowe, pomarszczone, brunatne, świadczy zwykle o tym, że jest źle zebrane lub stare. Cechy te zewnętrzne zawodzą jednak często, gdyż za pomocą siarkowania lub zaprawiania olejem, można przywrócić starej lucernie utraconą barwę i połysk.