Rośliny pastewne cz. 43
Na nasienie sieje go się na wiosnę z owsem, w ilości około 30 funtów na mórg.
Kwitnie żółto. Tworzy strączki długie, wąskie, wieloziarnowe; ziarnka drobne, okrągłe, zielonawe, ciemno nakrapiane, połyskujące. Stare ziarno traci połysk i przybiera kolor brunatny. O dobre nasienie trudno w naszych składach i trzeba za nie płacić wysokie ceny.
Komonica zwyczajna.
Trwała, rośnie prawie wszędzie, na pastwiskach, łąkach, w lasach, zarówno w miejscach suchych, jak i wilgotnych.
Najbujniej wyrasta w nizinach próchnicznych; rodzi się także na gruntach wilgotnych, piaszczystych i na łąkach i torfiastych. Sianazinnymi roślinami, powiększa zbiór i podnosi wartość siana.
Nadaje się do mieszanek na łąki trwałe, użyta w niezbyt wielkiej ilości. Na nasienie sieje się ją samą, na wiosnę, bez zboża ochronnego, używając 16 do 18 funtów na mórg. Kwitnie żółto.
Sprzęt na nasienie odbywa się zwykle dopiero w drugim roku i przeznacza na to pierwszy pokos. Dojrzewanie odbywa się bardzo niejednostajnie, a zupełnie dojrzałe, podłużne strąki pękają i ziarna wysypują się. Kosić wypada, już wtedy, gdy strąki z zielonych zrobiły się brunatnymi; nie trzeba jednakże zważać na to, że tu i owdzie trafia się jeszcze zielony strąk.