Metody używane przy uszlachetnianiu cz. 4

Ziarna szkliste więcej obfitują w ciała proteinowe, aniżeli mączyste, skutkiem czego, oglądane w „diaphonoskopie“, przepuszczają światło, wyglądają przezroczysto, jasno, podczas gdy ziarna mączyste, nie przepuszczające światła, są ciemne.

U zbóż, opatrzonych grubą łupiną nasienną, a mianowicie u jęczmienia, wypada jednakże sprawdzić, prócz tego, grubość łuski, nie zawsze bowiem ciemna barwa ziarna w diaphanoskopie dowodzi jego mączystości. Do oceniania procentowej ilości ziaren mączystych i szklistych w kupnym jęczmieniu browarnym obmyślił Neergard szczypczyki, przy których jest także mały przyrząd do badania grubości łuski nasiennej owsa.

Do ściślejszych badań pożądanym jest wreszcie zaopatrzenie się w dobre szkła powiększające, mikroskop, ważki, przybory do kiełkowania itp.

Praktykowane niekiedy pławienie w różnych rozczynach, odłącza w ziarnach równej wielkości, na zasadzie różnicy w ciężkości gatunkowej, ziarna gatunkowo cięższe od lżejszych.

Okazuje się przy tern, że różnica w Ciężkości gatunkowej ziaren równej wielkości i niczym widocznie od siebie się nie różniących, może być bardzo znaczna.