Rośliny pastewne cz. 41

Kto by jednakże nie chciał zadawać sobie tego trudu, może nie dawać podpór, a coraz bujniej rosnące rośliny wypełnią całą przestrzeń już w przyszłym roku.

Równocześnie przerzedza się rośliny w rzędach tak, ażeby co 4 cale rosła jedna roślina. Można groszek ten także przesadzać; w tym celu przesadza się rośliny, z siewu wiosennego wyrosłe, w m. Sierpniu lub Wrześniu, tego samego roku, w rzędy 16 cali odległości, przy czym wysadki winny być przykryte ziemią na 1 cal. Przesadzony w ten sposób, daje nasienie już w następnym roku.

Chcąc obsadzić nim suche pagórki, na których inne lepsze rośliny rosnąć nie chcą, wypada na kilka miesięcy przed tą czynnością porobić dołki, napełnić je żyźniejszą ziemią i w niej dopiero sadzić wysadki.

Na paszę trzeba go zbierać, skoro wyrośnie na 16 do 18 cali wysokości, gdyż w tym okresie zebrany jest obficie liśćmi pokryty; później liście opadają, łodygi żółkną, drewnieją.

Sprzęt nasienia, z powodu niejednostajnego dojrzewania, przedstawia pewną trudność, a strąki trzeba obrywać w miarę ich dojrzewania. Ma strąki podłużne, wąskie, spłaszczone, zawierające 4 do 6 ziaren prawie okrągłych, brunatnych lub czarnych, chropowatych, wielkości wyki zwyczajnej.