Rośliny pastewne cz. 10

Tworzenie się nasienia zależnym jest od stanu pogody w czasie kwitnięcia. Ciepła, słoneczna pogoda wywiera pomyślny wpływu, długotrwały deszcz, niska temperatura i silne wiatry zmniejszają znacznie wydajność.

Nasienie zbiera się zwykle z drugiego pokosu, kosząc pierwszy jak najwcześniej na zieloną paszę lub na siano, o ile możności już w połowie m. Czerwca. Nasienie dojrzewa wtedy wcześniej i jednostajniej, wykształca się należycie już w końcu Sierpnia, można je więc zebrać jeszcze przed nastaniem pory deszczowej, a zbiera się go o połowę więcej.

W razie opóźnienia się pierwszego pokosu, dojrzewanie opóźnia się, a rośliny, pierwszym wzrostem osłabione, wydają niewiele drobnego, niedorodnego ziarna.

Kosząc pierwszy pokos na paszę, niszczymy również niemałą ilość chwastów, zwykle w tej porze kwitnących.

Przy drugim pokosie, łatwiej ulega koniczyna zapłodnieniu, gdyż z nastaniem gorącej pory roku zwiększa się ilość owadów a zwłaszcza trzmieli, akt ten wypełniających.

Koniczyna nie może sama siebie zapłodnić, nieodzowną jest do tego obecność owadów, przenoszących pyłek nasienny z jednego kwiatu na drugi.